Jesień – czas na zbadanie gleby

Jesień – czas na zbadanie gleby

Wiedza na temat właściwości agrochemicznych gleb na których uprawiane są rośliny przynosi wymierne korzyści producentom badającym własne grunty orne. Umożliwia precyzyjne i tym samym tańsze nawożenie gleby oraz dokarmianie roślin uprawnych zgodnie z ich wymaganiami.

Zapewnienie niezbędnych ilości składników pokarmowych decyduje o jakości oraz ilości zebranych plonów. Wiedza na temat aktualnego stanu gleby, na którym zamierzamy uprawiać konkretny gatunek rośliny pozwala na podjęcie trafnej decyzji o wapnowaniu, nawożeniu nawozami organicznymi i mineralnymi.

Korzyści z nawożenia uzyskuje się wtedy gdy jest ono stosowane zgodnie z prawami przyrody. Zbyt niskie dawki nawozów prowadzą do nieprawidłowego rozwoju roślin. Zbyt wysokie, prowadzą do nieefektywnego wykorzystania składników odżywczych przez rośliny, przez co znaczna część wprowadzonych nawozów ulegnie bezpowrotnym stratom.

Dobór odpowiednich ilości i rodzajów nawozów niezbędnych dla roślin w oparciu o analizę chemiczną gleby umożliwia znaczne ograniczenie kosztów nawożenia. Oprócz aspektu ekonomicznego, ważny jest również czynnik ekologiczny. Właściwie dobrane dawki nawozów pozwalają ograniczyć negatywny wpływ nadmiernego nawożenia na środowisko.

Okres jesienny to idealny czas, aby wykonać analizy chemiczne gleb i na ich podstawie stworzyć odpowiedni plan nawozowy w celu przygotowania pola pod przyszły sezon wegetacyjny. Badania gleby to niskonakładowa inwestycja, która zawsze zwraca się z nawiązką.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Close Menu