Coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru truskawek uprawianych na ziemi lub na zagonach spędzają sen z oczu plantatorom. Brak wystarczającej ilości osób do zbioru powoduje bardzo często duże straty związane z pozostawieniem truskawek na polu czy zrywaniem zbyt dojrzałych. Niepewność związana z brakiem pracowników do zbioru zmusza niektórych producentów do ograniczania powierzchni upraw.
Okazuje się, że jest rozwiązanie, które znacznie ograniczy ten problem. Tej zimy został opracowany i wdrożony do sprzedaży w Polsce specjalny wózek do zbioru truskawek, pod nazwą „TrusCar” .
Innowacja polega na tym, że truskawki zbiera się na siedząco. Wózek posiada bowiem cztery koła oraz specjalne siedzisko z oparciem dla zbierającego. Osoba odpychając się przesuwa wózek do tyłu, w kierunku roślin z których nie były jeszcze zbierane owoce. Na znajdującej się z przodu półce jest miejsce na łubianki lub 2 kartony (60×40 cm) z pojemnikami, do których zbierane są truskawki. W samym przodzie wózka znajduje się jeszcze dodatkowa półka na zapasowe łubianki lub kartony.
Wózek jest zbudowany z aluminium, tak więc jest bardzo lekki i łatwy w przesuwaniu. Jest on regulowany w szerz i zwyż. Dzięki temu szerokość wózka wynosi od 70 cm do 110 cm. Pozwala to dopasować się do zdecydowanej większości nasadzeń w Polsce. Wózek może być również podnoszony o 40 cm, co pozwala dostosować go do upraw na podniesionych zagonach.
Dodatkowo wózek posiada dach, dzięki czemu pracownik nie jest narażony na bezpośrednie działanie słońca czy lekkiego deszczu.
Korzyści z używania wózka do zbioru truskawek „TrusCar”:
-
Zwiększona wydajność zbioru owoców o około 25-30%. W przypadku niektórych osób, którzy są mało odporni na ból pleców – wydajność zbioru może dojść do 50%. Wynika to głównie z większej efektywności pracy zbieracza, który jest znacznie mniej zmęczony, dzięki siedzącej pozycji. Dodatkowo szybsze jest przemieszczanie się między roślinami. Ograniczony jest również czas na przesuwanie opakowań po ziemi. Dzięki dwóm półkom szybsza jest wymiana pełnych opakowań na puste.
-
Lepsza jakość zbieranych owoców. Wynika to z łatwiejszego zbioru. Dodatkowo mniejsze jest odgniatanie się owoców, gdyż opakowania są cały czas w tym samym miejscu a nie są przekładane z miejsca na miejsce przez zbieraczy. Dzięki zadaszeniu truskawki po zbiorze wolniej się nagrzewają. Możliwa jest również selekcja owoców 1 klasy, 2 klasy do przetwórstwa i usuwanie chorych poprzez umieszczanie ich do odpowiednich opakowań.
-
Czystsze opakowania i łubianki. Dzięki braku bezpośredniego kontaktu opakowań z ziemią
-
Zdecydowanie lepszy komfort pracy. Wynika to z siedzącej pozycji oraz oparciu pleców podczas zbiorów. Dzięki temu znacznie poprawiona jest ergonomia stanowiska pracy. Osoby nie mają takich problemów z bólem pleców czy kolan jak w przypadku tradycyjnego zbioru. Z badań wynika, że ergonomiczne warunki pracy sprawiają, że wydajność pracy wzrasta o minimum 20%. Dodatkowo, dzięki osłonie wózka, osoby nie są narażone na zbyt długie, szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego wolniej ulegają zmęczeniu, poprzez spowolnienie przegrzania się organizmu.
-
Ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem pracowników sezonowych (zakwaterowanie i wyżywienie). Wynika to stąd, że użycie 3-4 wózków „TrusCar” zastępuje prace jednej osoby.
-
Ograniczony koszt wysyłki wózka „TruskCar” do klienta. Jest on wysyłany w kartonie do samodzielnego złożenia. Montaż wózka „TrusCar” jest prosty i trwa do 15 minut.
Podsumowując można stwierdzić, że wdrożenie do zbiorów truskawek wózków „TrusCar” jest rozwiązaniem wielu bolączek trapiących plantatorów tych owoców. Pozwala ograniczyć koszty zbiorów, poprawić jakość owoców oraz co najważniejsze umożliwia pozyskanie pracowników sezonowych, którzy znacznie chętniej przyjdą do takiej pracy.
Film pokazujący jak działa wózek „TrusCar”
https://youtu.be/1mV4rpDgBYE
Pomysłodawca i producent: Bioactiw sp. z o.o.
Wyłączny dystrybutor: Agro Smart Lab sp. z o.o.
www.agrosmartlab.com
info@agrosmartlab.com
Link do sklepu:
https://sklep.agrosmartlab.com/