Ograniczenie kosztów produkcji w uprawie sałat

Ograniczenie kosztów produkcji w uprawie sałat

Gospodarstwo Ogrodnicze Gabriela Starek cierpiało na problemy z jakością wody, która jest kluczowa dla produkcji hydroponicznej. Właściciel eksperymentował z wieloma środkami chemicznymi oraz biologicznymi, niestety bezskutecznie.

Zysk dla gospodarstwa:

Dzięki naszej pomocy Gospodarstwo Ogrodnicze w znacznym stopniu zredukowało wydatki potrzebne na stosowanie środków chemicznych. Najbardziej widocznym efektem działań była kompletna zmiana koloru wody w zbiornikach produkcyjnych oraz małe zróżnicowanie salat w tym samym etapie rozwoju.

Niezależne badania labolatoryjne potwierdziły wyeliminowanie problemu z bakteriami oraz takimi grzybami jak: Phytophtora, Phytium, Fusarium.

Instalacja przyniosła również dodatkowe możliwości w postaci środka biobójczego, który właściciel zastosował do:

  • Dezynfekcji szklarni, magazynów, chłodni, opakowań
  • Dezynfekcji tac uprawowych i narzędzi
  • Ochrony roślin przez chorobotwórczymi grzybami np. Botryris sp.

Niski koszt montażu i eksploatacji pozwolił na szybki zwrot inwestycji, a co najważniejsze uzyskanie wysokiego plonu w warunkach większego bezpieczeństwa tej produkcji.

Rezultaty w liczbach

Skala hydroponicznej uprawy sałat w metrach kwadratowych

10 000 m2

Liczba uprawianych gatunków warzyw

3

Dzienna maksymalna produkcja ECA

4000 l

Opis problemu w gospodarstwie

Przy uprawach hydroponicznych woda jest kluczowym składnikiem, by rośliny mogły mogły rosnąć. Gospodarstwo Ogrodnicze Gabriela Starek cierpiało na problemy z jakością wody – duża ilość zakażeń, choroby roślin, występujące glony.

Niestety wypróbowane środki ochrony roślin nie sprawdzały jako rozwiązania. W większości były zbyt słabe, niektóre również powodowały problemy u samych roślin. Oczywiste było, że potrzebne jest inne rozwiązanie.

Nasze rozwiązanie

Uruchomione zostało urządzenie Firmy Kikmayer AMI-300, które służy do ciągłej dezynfekcji wody w produkcji hydroponicznej poprzez produkcję wody elektrolizowanej ECA. 

Dzięki ciągłej dezynfekcji woda pozostawała cały czas czysta i wolna od biofilmu oraz chorobotwórczych bakterii i grzybów oraz glonów. 

Stosowanie ECA w okresie uprawy jest możliwa dzięki temu, że jest ona bardzo skuteczna w zabijaniu mikroorganizmów w niskim stężeniu aktywnego chloru (już od 10 ppm), które nie jest fitotoksyczne dla roślin. Przeczytaj więcej o ECA.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Close Menu