Uzyskanie wysokiej jakości plonu kapusty i brokułu

Uzyskanie wysokiej jakości plonu kapusty i brokułu

Presja licznych szkodników i chorób zmusza Pana Przemysława Świerczyńskiego do corocznego dopasowywania programu ochrony do panujących warunków uprawy. Dzięki komunikatom, które wspierają decyzje, uzyskuje lepszej jakości plon.

Zysk dla gospodarstwa

Pan Przemysław z monitoringu korzysta od 2019 roku. Wówczas dzięki komunikatom chorobowym ograniczył liczbę zabiegów fungicydowych w uprawie kapusty, dzięki czemu zaoszczędził, jednocześnie uzyskał bardzo dobrą jakość plonu i wartość przechowalniczą. W roku 2020, ze względu na częstsze wskazania monitoringu i bardziej sprzyjające rozwojowi chorób warunki, wykonał dwa zabiegi więcej w uprawie kapusty. Jak zapewnia – „obserwując jakość uzyskanego plonu, oraz porównując z innymi plantacjami były to bardzo dobre decyzje”.

Monitoring w liczbach

Rozmiar uprawy

35 ha

Gatunków roślin

4

Monitorowanych chorób

20

Monitorowanych szkodników

4

Opis problemu w gospodarstwie

Pan Przemysław Świerczyński prowadzi w Topoli Królewskiej k. Łęczycy gospodarstwo o powierzchni 35 ha. Specjalizuje się w produkcji warzyw kapustnych, jak kapusta biała i czerwona oraz brokuł, uprawia także bób i zboża. Największych trudności przysparza jednak ochrona warzyw kapustnych. W trakcie sezonu rozwijają się na nich liczne choroby grzybowe, takie jak czerń krzyżowych, szara pleśń, sucha zgnilizna, fuzariozy i in., a także choroby bakteryjne powodowane przez bakterie z rodzajów Xanthomonas sp. i Pectobacterium sp., które jak mówi Pan Przemysław budzą jego największe obawy szczególnie w uprawie brokułu. Tak duża presja ze strony chorób wymaga precyzji w określeniu właściwego terminu zabiegu ochronnego, co jest bardzo trudne z uwagi na niemożliwy do wskazania gołym okiem moment infekcji. Szkody wyrządzają także owady, takie jak śmietka kapuściana, tantniś krzyżowiaczek oraz wciornastek tytoniowiec, które uszkadzając rośliny stwarzają dodatkowo doskonałe warunki dla wnikania i rozwijania  się chorób.

empty-person

„Jestem zadowolony ze współpracy i będę korzystał z monitoringu w następnych latach. Czuję się pewniej otrzymując komunikaty i tego typu doradztwo. Zapewnia mi to spokój i wiem, kiedy mam zareagować”

Przemysław Świerczyński, właściciel gospodarstwa

Nasze rozwiązanie

  • KOMUNIKATY O CHOROBACH
Gospodarstwo Pana Przemysława Świerczyńskiego znajduje się w regionie objętym zasięgiem naszej stacji meteorologicznej. Mierzone przez nią w sposób ciągły parametry służą do prognozowania zagrożeń ze strony chorób. Pan Przemysław dzięki temu codziennie otrzymuje od Agro Smart Lab wiadomość e-mail o poziomie zagrożenia chorobami bakteryjnymi i grzybowymi dla jego upraw. Wykonanie zabiegu ochronnego w momencie wskazania infekcji, czyli tzw. ALARMU pozwala zwalczyć patogen w możliwie najwcześniejszym stadium, gdy objawy nie są jeszcze obserwowane.
  • KOMUNIKATY O SZKODNIKACH

Monitoring szkodników, z którego korzysta Pan Przemysław oparty jest na odłowach do specjalistycznych pułapek z wabiącym je feromonem. Komunikaty sms, które otrzymuje, uzależnione są od ich liczebności, progu zagrożenia oraz biologii danego gatunku.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Close Menu