Wyeliminowanie problemów z Phytophthora cactorum w uprawie truskawek

Wyeliminowanie problemów z Phytophthora cactorum w uprawie truskawek

Gospodarstwo Ogrodnicze prowadzone przez Pana Ryszarda Batolika co roku borykało się z problemami „wypadania” roślin w uprawie truskawek  pod  gołym niebem oraz pod osłonami. Chore rośliny  występowały w przypadku odmiany MURANO, która jest bardzo wrażliwa na Phytophthora cactorum.

Zysk dla gospodarstwa

Dzięki produktowi Agro ECA dozowanemu do linii nawadniającej gospodarstwo ogrodnicze Ryszarda Batolika  pozbyło się problemów z masowym wypadaniem roślin truskawek. Po raz pierwszy ten dezynfekujący środek biobójczy był zastosowany interwencyjnie w sierpniu 2019r, kiedy to wiele roślin chorowało. Dwa dni po zastosowaniu Agro ECA  rośliny zostały zaszczepione pozytywnymi mikroorganizmami. Po dwóch tygodniach stosowania właściciel gospodarstwa zauważył nowe białe przyrosty korzeni u chorych roślin. Rośliny stawały się coraz mocniejsze i do końca sezony nie zaobserwował ich wypadania.

Na podstawie zauważonych pozytywnych efektów w kolejnym roku Agro ECA została zastosowana w gospodarstwie znacznie wcześniej (przełom maja i czerwca). Również po procesie dezynfekcji zostały zastosowane pożyteczne mikroorganizmy, aby podłoże nie zostało jałowe. Do jesieni nie były obserwowane żadne objawy chorób odglebowych.

Rezultaty w liczbach

Skala dezynfekowanych tuneli i upraw pod daszkami

5000 m2

Liczba dezynfekowanych odmian truskawek

2

Redukcja wypadu roślin

95%

Opis problemu w gospodarstwie

Przy bezglebowej uprawie truskawek jednym z najważniejszych elementów jest zdrowotność materiału nasadzeniowego. Niestety bardzo trudno jest mieć pewność, że zakupione sadzonki Frigo czy Mini Tray są wolne od patogenów glebowych. Choroby te objawiają się dopiero kilka kilkanaście tygodni po posadzeniu. Wtedy już bardzo często jest zbyt późno aby obronić rośliny przed zamieraniem.

„Interwencyjne i prewencyjne zastosowanie Agro ECA do dezynfekcji linii nawadniającej truskawek zredukowało „wypady” roślin z powodu chorób powodowanych przez Phytophthora cactorum z kilkuset do kilku-kilkunastu sztuk.”

Ryszard Batolik, właściciel gospodarstwa Gospodarstwo Ogrodnicze

Nasze rozwiązanie

Pan Ryszard Batolik zastosował profilaktyczne Agro ECA do dezynfekcji linii nawadniającej wraz z dezynfekcją roślin 3 i 4 tygodnie po posadzeniu truskawek.

W sezonie 2020-2021 Pan Ryszard Batolik zamierza przeprowadzić dezynfekcje posadzonych roślin jeszcze wcześniej (3-4 tygodnie po posadzeniu) w celu jeszcze wcześniejszego pozbycia się problemów chorobowych, które mogą być przyniesione ze szkółki.

Podawano roślinom (w pogodny dzień- od 7.00 do 12.00) Agro ECA  w stężeniu 5 % przez system kroplujący co pozwoliło na zwalczanie grzybów chorobotwórczych występujących na powierzchni korzeni oraz tkankach rośliny. Przeczytaj więcej o ECA.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Close Menu